KP PSP






JRG






AKTUALNOŚCI






    2014-06-04

W dniach 2-4 czerwca 2014 r. w Hotelu Centrum w Kołobrzegu odbyły się warsztaty pt. „Wypadek ciężki strażaka – organizowanie i udzielanie pomocy w zakresie medycznym i psychologicznym”. Organizatorem sympozjum była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Kołobrzegu, pod patronatem Starosty Powiatu Kołobrzeskiego Pana Tomasza Tamborskiego. W warsztatach uczestniczyli koordynatorzy ratownictwa medycznego i pomocy psychologicznej z Komend Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej, pod nadzorem koordynatorów krajowych, mł. bryg. Leszka Smolarczyka i bryg. Cezarego Dobrodzieja.
Główne tematy warsztatów:
1. Amputacja urazowa – postępowanie na miejscu zdarzenia, możliwości współczesnej chirurgii, proces leczniczy. Opieka psychologiczna dla poszkodowanych i ich rodzin
2. Oparzenie dróg oddechowych – postępowanie na miejscu zdarzenia, terapia w świetle możliwości współczesnej medycyny. Opieka psychologiczna dla poszkodowanych i ich rodzin
3. Wypadek z ofiarą śmiertelną – metodyka procesowa, zabezpieczenie i oględziny miejsca zdarzenia.
4. Rola i zadania koordynatorów ratownictwa medycznego i psychologów PSP w organizowaniu i udzielaniu pomocy w przypadku zaistnienia wypadu ciężkiego.
5. Procedury postępowania:
• współpraca z jednostkami ochrony zdrowia,
• przekaz informacji o zdarzeniu,
• współpraca z rodziną,
• koordynacja pomocy medycznej i psychologicznej.
6. Wiedza i umiejętności w zarządzaniu sobą i swoimi talentami.
7. Omówienie wypracowanych procedur postępowania.
Zajęcia poprowadzili prof. dr hab. n. med. Andrzej Żyluk ze Szpitala Klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr Marta Markowska z Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Gryficach, Pani Renata Gut, trener rozwoju osobistego, mł. bryg. Tomasz Wiśniewski i wymienieni wyżej koordynatorzy.
Uczestników warsztatów przywitał mł. bryg. Mieczysław Burzyński Komendant Powiatowy PSP w Kołobrzegu, mówiąc między innymi, że strażak w działaniach ratowniczych chociaż dobrze zabezpieczony, często narażony jest także na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia, wtedy pomoc specjalistów jest niezbędna dla niego i jego rodziny. Życzył uczestnikom trafnych spostrzeżeń, oraz wyszukiwanie umiejętnych sposobów na rozwiązywanie trudnych problemów. Uczestnicy warsztatów poznali także nasze miasto: Bazylikę Kołobrzeską, latarnię morską, bindaż, pomnik „Zaślubin z morzem” i wiele ciekawostek o Kołobrzegu, o których mówił Pan Antoni Szarmach.

Materiał: mł. bryg. Mieczysław Burzyński
Galeria zdjęć ...>>


Rozmaitości






Pogoda






Ciekawe linki






BIP

Biuletyn Informacji Publicznej KP PSP w Kołobrzegu


admin: stona